Yeni nüfus dinamikler ve yeni yaşam tercihleri, konut sektöründe 1+1 segmentinde konut ihtiyacının her geçen gün daha da artmasına yol açıyor.

Üstelik bu durumda sadece satınalma maliyetleri, ev büyüklüğüne bağlı olarak artan aidatlar, ısıtma ve soğutma maliyetleri, temizlik giderleri, tefrişat yatırımları gibi ekonomik nedenler etkili olmuyor…

Geçmiş yıllarda adeta moda olan büyük ev sahibi olma tutkusu yerini giderek daha küçük evlere ama daha büyük ve çeşitli sosyal mekanlara sahip olan site tarzı evlere sahip olma arzusuna bırakıyor.

Artık sahip olduğu ileri ekonomik imkanları nedeniyle; konut alımında maddi hesap yapmak ihtiyacı duymayan bir kesim bile, daha küçük evler edinme arayışına giriyor. Büyük ve müstakil villalara sahip olan orta yaşın hemen üstündeki bir kesimde; büyük evlerde yaşadıkları ıssızlık duygusuyla başa çıkmak, temizlik, merdivenli evde yaşamanın zorluğu ve benzeri gerekçelerle, 2+1 villa arayışlarının sıkça duyulmaya başlandığı günlerdeyiz.

Yaşam alanlarının tasarımında, Türkiye’de 2014 yılı temmuz ayında yürürlüğe giren ‘Tip İmar Yönetmeliği’nin tanımladığı asgari piyes; tür, büyüklük ve ebatlarını baz alan ‘CAMPUS İSTANBUL’ bu minimalist yaşam eğilimine cevap vermeyi hedefliyor.