YILDIZI PARLAYAN KENT: İZMİT

Artan ulaşım olanakları, yeni otoyol projeleri ve hızlı tren hattı, İzmit ile İstanbul’u bütünleştirip neredeyse tek bir şehre dönüştürüyor. İzmit, İstanbul’lular için özellikle Avrupa yakasındaki pek çok ilçesinden daha yakın bir yerleşim birimi haline geliyor.

Coğrafi konumunun yanında, denizi, körfezi, yeşil alanları, ormanları, yaylaları, mesire yerleri, doğal güzellikleri, yakınlardaki ılıcalar, organik tarım alanları, eğlence ve hafta sonu kahvaltı mekanları, uygun fiyat seçenekleri sunan AVM’leri, İzmit’i İstanbul başta olmak üzere, çevre illerin hafta sonu tercihi haline getiriyor.

Kiraların düşüklüğü, konut satınalma fiyatlarının ulaşılabilirliği, eğitim ve sağlık hizmetlerinin ucuzluğu, trafik sorununun olmayışı, işyeri İstanbul’da olanlar için İzmit’i tercih edilen bir ikamet bölgesine dönüştürüyor.

Kocaeli Üniversitesi’nden sonra, Maltepe Üniversitesi ve hazırlığı yapılan diğer özel üniversite yatırımları İzmit’i bir eğitim ve bilim kentine dönüştürüyor.

Türkiye’de, önde gelen ve her geçen gün daha da güçlenen sanayisi, İzmit’i bir istihdam kenti olarak öne çıkarıyor.

Golf, yelken, atçılık, buz pateni, yüzme havuzları ve diğer alanlardaki yeni yatırımlar, İzmit’i bir spor merkezine dönüştürüyor.

Karadeniz’de yapımı planlanan liman yatırımı İzmit’e ilave bir dinamizm kazandırma potansiyeli yaratıyor.

Öncesinde antik Nikomedya devletinin merkezi, sonrasında Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’dan önceki ikinci başkenti olan İzmit, her tarafından fışkıran arkeolojik kalıntılarıyla tarihi bir değer taşıyor.

Tarihi, doğal, kültürel zenginliği yabancı yatırımcılar için İzmit’i tercih sebebi yapıyor.

Giderek gözde bir iş alanı haline gelen kentsel dönüşüm projeleri, 1 ila 2 yıl süreli kiralık konut ihtiyacını artırıyor.

Özellikle İstanbul’da oturup İzmit’te çalışmayı tercih eden, fazla mesai durumlarında veya hafta sonlarında aileleriyle İzmit’in doğasından ve alışveriş olanaklarından yararlanmak isteyen beyaz yakalılar için konforlu ama küçük konut talebi öne çıkıyor.

Tıp fakültesi’nin yanında her gün yenileri eklenen özel sağlık kuruluşları, İzmit’i bir sağlık turizmi merkezi haline dönüştürüyor. Orta ve uzun süreli yatılı hastaların refakatçileri için konaklama ihtiyaçları öne çıkıyor.

Yaklaşan deprem karşısında İstanbul’un hazırlıksızlığı, İzmit’in kuzeyinde planlanan yeni kentleşme bölgeleri, İzmit’i güvenli bir limana dönüştürüyor.

Yeni endüstiyel yatırımlar, şehre dışarıdan gelecek şantiye çalışanlarının barınma ihtiyacını karşılayacak konut stoğuna ihtiyaç yaratıyor.